Çevrem Sensin Etkinliği Erzurum – 19 Nisan 2017

1-Ogrencilere-cevre-bilincini-asiladilar-2-768x412

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından organize edilen ‘Çevrem Sensin’ projesinin 9’uncusu Erzurum’da gerçekleştirildi. Bakanlığın, vatandaşlara ve özellikle ilköğretim çağındaki çocuklarımıza hava kirliliğinden, atık yönetimine; su kaynaklarının temizliğinden tasarrufa kadar birçok konuda toplumda bilinç ve farkındalık oluşturmak için düzenlediği etkinlik, Necip Fazıl Kısakürek Kültür ve Gösteri Merkezi’nde yapıldı.

Etkinliğe Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Adnan Tan, Erzurum Büyükşehir Belediye Genel Sekreter Yardımcısı Zafer Aynalı, Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürü Osman Akar, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Rasim Rıfat, muhtarlar, sivil toplum üyeleri ve yüzlerce öğrenci katıldı. Açılış öncesi salondakilere çevre bilinci ile ilgili bir kısa film izlettirildi.

Etkinliğin açılış konuşması yapan Erzurum Büyükşehir Belediye Genel Sekreter Yardımcısı Zafer Aynalı, büyükşehir belediyesinin çevre konusunda her türlü hizmeti kendisine şiar edindiğini belirterek, “Belediyemiz çevre bilincini aşılama noktasında her türlü seminer, toplantı ve tiyatro konularında halkımıza bu bilinci aşılama noktasında büyük gayret gösteriyor” dedi.

Doğayı bizler kirletiyoruz

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Adnan Tan ise çevrenin önemine dikkat çekerek, “Doğal çevrenin kirlenmesi günlük yaşantımızı etkileyen bir olaydır ve bütün hepimizin ortak sorunudur. Doğa kendi kendine kirlenmez, insanlar olarak bizler kirletiyoruz. Yaşadığımız çevreyi kirleterek canlı yaşamını geleceğini tehlikeye atıyoruz. Çevre bilinci konusunda toplumun her kesimine çok büyük sorumluluklar düşüyor. Bu durum da gelecek kuşaklara temiz hava soluyabilecekleri,  güzel kırlarda gezebilecekleri ve temiz bir gökyüzü bırakabilmek ve topraktan verim alabilmeleri için sorumluluklarımızı bilmemiz gerekir. Sağlıklı yaşam sağlıklı çevreyle olur” diyerek çevre sağlığının önemine dikkat çekti.

 

Çeşitli projeler yapıyoruz

Bakanlık olarak çevreyi korumak için çeşitli projeler yaptıkları ifade eden Tan, konuşmasını şöyle tamamladı: “Atık su arıtma tesislerimiz Türkiye’de bine yakın var. Bununla birlikte büyükşehirlerde çöpleri toplayarak onları çevreye zarar vermemesi için belediyeler çöpleri düzenli depolama bölgelerine götürerek onları ayrıştırarak ekonomiye kazandırıyor. Ayrıca bu depolardan ayrıştırılıp, kağıt, cam, akü, plastik gibi malzemeleri geri dönüştürerek ekonomiye kazandıran yaklaşık 2 binin üzerinde tesis var. Doğayı bizler kirletmedik. Doğayı sanayi devrimiyle birlikte batı kirletti. Bugün bedelini bizlere ödetmeye çalışıyorlar. Ama biz insan olarak çevremizi korumaya ve sevmeye gayret ediyoruz.”

Konuşmaların ardından Çevre ve Şehircilik Tiyatrosu ‘Nuh’un Uzay Gemsi’ adlı tiyatro gösterisi düzenledi. Gösteriyi izleyen çocuklar keyifli dakikalar yaşadı.

 

IMG-20170419-WA0027

 

Programın sonunda; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kuruluşların, çocuklara ve katılımcılara çeşitli hediyeler dağıtmak amacıyla açtığı stantlara yoğun ilgi gösterildi. Etkinlik boyunca derneğimiz tarafından çocuklarımıza dağıtılan ve büyük ilgi gören oyuncaklara (denge kuşu) yine yoğun ilgi gösterildi.

 

IMG-20170419-WA0038IMG-20170419-WA0010

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

 

IMG-20170419-WA0017IMG-20170419-WA0016