Çevrem Sensin Etkinliği Bursa – 18 Kasım 2016

Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızca, çocuklarımıza yönelik hava kirliliğinden, atık yönetimine, su kaynaklarının temizliğinden tasarrufuna kadar bilinç ve farkındalık oluşturmak için; “Çevrem Sensin” ismiyle 10 farklı ilde etkinlik düzenlenmesi planlanmaktadır. TÜMAKÜDER ‘in de desteklediği Çevrem Sensin etkinliğinin ilk ayağı, 18 Kasım 2016 tarihinde Bursa Merinos Kongre Salonunda düzenlenmiştir. Bu etkinliğe; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu, Vali Yardımcısı İbrahim Avcı, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdulkadir Karlık ile yirmiye yakın sivil toplum örgütü ve 10 dan fazla ilköğretim okulundan yüzlerce minik öğrenci katıldı.

TÜMAKÜDER ailesi olarak desteklediğimiz Çevrem Sensin projesine katılan tüm öğrencilerimize çevre bilincini aşılamak ve sorumluluklarımızı hatırlatmak adına bilgilendirmelerde bulunarak, öğrencilerimizin sorularını yanıtladık. Standımızda, düzenlenen bu etkinliğin çocuklarımızın zihninde kalıcı olabilmek adına standımızda oyuncak dağıtılmıştır.

Programda öğrencilere hava kirliliğinden, atık yönetimine, su kaynaklarının temizliğinden, tasarrufuna kadar sürdürülebilir ve yaşanılabilir bir çevre için hayati öneme sahip konularda sunumlar yapıldı. Çocuklara günlük hayatta az miktarda yapılan enerji tasarrufunun ne kadar önemli sonuçlar doğurduğu bir kez daha hatırlatıldı.

Bakanlığımızın sunumunda, temiz tutulan klima filtresiyle yılda 169 kilogram, yalnızca 2 derece sıcaklık farkıyla kullanılan klimanın yılda 900 kilogram daha az karbondioksit salınımı yapacağı, eve gelen temiz suların yüzde 25’inin tuvalet sifonu için kullanıldığı, musluğu kapatmadan diş fırçalamanın boş yere akan 15 litre suya sebep olduğu, 3 saat kullanıp 21 saat stand by da bekleyen televizyonların yada bilgisayarların harcadığı enerjinin yüzde 40’ını bu bekleme süresinde harcadığı anlatıldı.

Programda söz alan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu, öğrencilere çevre bilincini 1984’lü yıllarda yaşamış bir Kızılderili reisin az miktarda kalan topraklarını para karşılığı almak isteyen Amerikan başkanına ders niteliğinde verdiği cevabıyla anlattı.

Tuzcuoğlu,” Bir Kızılderili reisi var 1854’lü yıllarda. Topraklarının büyük bir bölümü Amerika tarafından alınmıştır. Amerika başkanı kendisine derki; (Şu elinizdeki toprakları bize verin. Buraları bizim için değerlidir. Sizi bir başka yere gönderelim bu toprakları da bedeli karşılığında satın alalım) der. Kızılderili reisi yazmış olduğu mektupta şunları söylemiş: “Beyaz adam, annesi olan toprağı, kardeşi olan gökyüzüne alıp satılacak meta olarak bakıyor. Onun ihtirası bu toprakları çölleştirecek. Bir gün şu ırmaklar kuruduğunda bu topraklardaki son ağaç kuruduğunda ve son balık öldüğünde tüm bu toprakların ve doğanın parayla alınıp satılamayan bir şey olduğunu anlayacak” diye konuştu.

Dünyayı korumak için çok önemli gelişim içinde olacaklarını kaydeden Tuzcuoğlu, “Hep büyüyeceğiz, kalkınacağız. Ancak bu kalkınma arının çiçeğin özünü aldığı gibi olacak. Arı nasıl çiçeğin özünü alırken çiçeğe bir tahribatta bulunmaz ama özden daha kıymetli bir şey üretir. İnsanlar olarak bizlerde üretim yaparken, kalkınırken, büyürken tahrip etmeden büyümenin bir yolunu bulmamız gerekiyor” dedi.

Çevrem Sensin etkinliğinin özellikle çocuklar tarafından da sahiplenilmesi ve benimsenmesi için tiyatro, maskot şov gibi çeşitli etkinliklerde düzenlendi. Dünyanın çöl haline geldiği ve insanların uzay gemisine binip başka bir gezegene kaçmasını konu alan Nuh’un Uzay Gemisi isimli tiyatro gösterisi ilgiyle izlendi.

 

IMG-20170320-WA0040

IMG-20170320-WA0027

IMG-20170320-WA0029